Wspólne bezpieczeństwo pracowników i Klientów – jak wybrać płyn do dezynfekcji rąk?

Pandemia koronawirusa uświadomiła nam, jak ważne jest dbanie o higienę. Najbardziej narażone na kontakt z groźnymi zarazkami są dłonie, dlatego powinno się je możliwie jak najczęściej dezynfekować. Nie można zapominać o tym również w pracy, gdzie każdego dnia stykamy się z różnymi osobami, które mogą być nosicielami nie tylko koronawirusa SARS-CoV-2, ale także innych drobnoustrojów – i nawet o tym nie wiedzieć.


Praca w dobie koronawirusa

Niektórym wydaje się, że na kontakt z osobami chorymi na COVID-19 najbardziej narażeni są pracownicy służby zdrowia, którzy stykają się z najcięższymi postaciami choroby. Wbrew pozorom wcale tak nie jest, a zakażone osoby możemy spotkać wszędzie. Brak objawów o niczym nie świadczy, bo jak dowiodły badania, chorobę można przechodzić bezobjawowo.

W miejscu pracy, jako przestrzeni publicznej, istnieje podwyższone ryzyko zakażenia koronawirusem i innymi wirusami oraz bakteriami wywołującymi choroby. Nawet jeśli staramy się trzymać dystans i w miarę możliwości ograniczyć kontakt ze współpracownikami, do zakażenia może dojść podczas korzystania ze wspólnych przestrzeni, takich jak kuchnie czy toalety. Podczas kichania czy nawet mówienia, chorobotwórcze drobnoustroje, bakterie i wirusy przenoszą się drogą kropelkową na ludzi i osadzają się na przedmiotach i powierzchniach. Stamtąd natomiast mogą przedostać się na nasze dłonie. Wówczas wystarczy przetarcie oczu lub dotknięcie twarzy, aby przenikły do wnętrza organizmu, gdzie mogą wywołać infekcję. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dezynfekować ręce. Pojawia się tylko pytanie, jaki środek do dezynfekcji sprawdzi się najlepiej?

Płyny do dezynfekcji dłoni

Skutecznym sposobem na pozbycie się z dłoni chorobotwórczych drobnoustrojów jest stosowanie środka do dezynfekcji dłoni. W aptekach, drogeriach, a coraz częściej też w zwykłych sklepach, możemy kupić produkty do dezynfekcji. Nie wszystkie jednak są tak samo skuteczne. Kosmetyki z definicji mają za zadanie nawilżać, pielęgnować i chronić skórę. Innymi słowy – utrzymywać skórę w dobrej kondycji. Do tej grupy produktów bywają włączane także żele antybakteryjne, które są w stanie usunąć z powierzchni naszych dłoni jedynie bakterie. Zdecydowanie lepszym wyborem są za to wybrane produkty biobójcze, które niszczą wirusy, bakterie i grzyby.

Za skuteczność biobójczych preparatów do dezynfekcji odpowiada zawarta w ich składzie substancja bioaktywna. Stężenie alkoholu w przypadku każdego z nich wynosi co najmniej 70%, a informacja na ten temat widnieje na opakowaniu. Niebagatelne znaczenie ma także fakt, że produkty biobójcze podlegają rejestracji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jest to ta sama instytucja, w której rejestrowane są leki.

Jaki środek do dezynfekcji wybrać?

Produktem do dezynfekcji, który zasługuje na szczególną uwagę konsumentów, jest Trisept MAX. Wykazuje szerokie działanie, skutecznie zwalczając wirusy, bakterie, oraz grzyby. Zawiera aż dwa alkohole, które skutecznie walczą z drobnoustrojami. W składzie preparatu znajdziemy także glicerynę, która ma za zadanie wiązać wodę w naskórku, co zapobiega przesuszeniu dłoni. Jako produkt biobójczy jest także zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, co świadczy o jego bezpieczeństwie i skuteczności działania.

Jednym z filarów skutecznej dezynfekcji jest jej regularność – wybierając płyn do dezynfekcji dłoni, warto zwrócić więc uwagę na wygodę użytkowania produktu. Trisept MAX dostępny jest w kompaktowych opakowaniach o pojemności 30 ml, dzięki czemu z powodzeniem możemy zabrać go ze sobą wszędzie – zmieści się do torebki, plecaka, kosmetyczki lub kieszeni! Na uwagę zasługuje także wydajność produktu – niewielka buteleczka zapewnia ok. 200 użyć! Płyn można kupić w aptece. Mając go zawsze pod ręką i systematycznie dezynfekując nim dłonie, znacznie ograniczamy ryzyko zakażenia.

Przeczytaj również...

 1. Dwójka dzieci w maseczkach stoi z plecakami

  Skuteczna dezynfekcja rąk dla całej rodziny – jak o nią zadbać?

  Droga kropelkowa to nie jedyny sposób, w jaki chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. W wielu przypadkach przenoszone są także z otaczających nas powierzchni w okolice twarzy – poprzez dotyk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji rąk, jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej rodzinie i wybierz sprawdzony preparat.

  Czytaj dalej
 2. Kobieta stoi przed drzwiami do wagonu metra

  5 miejsc w przestrzeni publicznej, w których rośnie ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi

  Gdy wychodzimy z domu, ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami rośnie. Mogą one w łatwy sposób zostać przeniesione z otaczających nas powierzchni do wnętrza organizmu. Aby więc skutecznie się przed nimi chronić, warto mieć świadomość, w jaki sposób się rozprzestrzeniają i w jakich miejscach możemy być na nie narażeni.

  Czytaj dalej
 3. Kobieta aplikuje produkt biobójczy na dłonie

  Kosmetyki a produkty biobójcze do dezynfekcji rąk – co je różni?

  Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do dezynfekcji dłoni. Etykiety niektórych opatrzone są hasłem „zabija zarazki”, w innych z kolei producenci deklarują ich bakteriobójcze działanie. Czy zatem każdy produkt do dezynfekcji jest tak samo skuteczny? Jakie cechy i skład powinien mieć preparat, który efektywnie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje – zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby?

  Czytaj dalej
 4. Ludzie w mieście

  Jak lepiej chronić dłonie przed drobnoustrojami, przebywając poza domem?

  Spędzając czas poza domem – czy to w pracy, w szkole, na uczelni, czy na zakupach – narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, dobrze jest wiedzieć jak skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia. Jak postępować i o czym pamiętać przebywając w miejscach użyteczności publicznej, gdzie kontakt z innymi osobami jest zdecydowanie częstszy?

  Czytaj dalej