5 miejsc w przestrzeni publicznej, w których rośnie ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi

Gdy wychodzimy z domu, ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami rośnie. Mogą one w łatwy sposób zostać przeniesione z otaczających nas powierzchni do wnętrza organizmu. Aby więc skutecznie się przed nimi chronić, warto mieć świadomość, w jaki sposób się rozprzestrzeniają i w jakich miejscach możemy być na nie narażeni.


Bankomaty

Jednym z miejsc, w którym jesteśmy szczególnie podatni na kontakt z zarazkami, są bankomaty. Nie każdy przed wypłaceniem gotówki dezynfekuje dłonie, przez co obecne na jego palcach mikroorganizmy przenoszą się na klawisze bankomatu, jak i również ekran, jeśli jest on dotykowy. Wpłacając lub wypłacając pieniądze musimy mieć świadomość, że podczas tych kilku minut na naszych dłoniach mogły znaleźć się groźne dla zdrowia wirusy lub bakterie.

Toaleta

Nie da się ukryć, że niezależnie od staranności personelu sanitarnego, publiczne toalety są miejscem, w którym ryzyko kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami rośnie. Każdego dnia korzysta z nich wiele osób, a wystarczy, że jedna z nich będzie nosicielem wirusa lub bakterii, aby zagrożenie stało się realne dla wszystkich, którzy skorzystają z toalety zaraz po niej. Dlatego tak ważne jest nie tylko zachowywanie zasad prawidłowej higieny, ale również prowadzenie skutecznej dezynfekcji. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że nie każdy o tym pamięta, więc zarazki mogą znajdować się na klamce, powierzchni blatów lub kranów. Wychodząc najlepiej nacisnąć klamkę przez papierowy ręcznik lub drzwi lekko popchnąć łokciem, a dłonie zdezynfekować za pomocą przeznaczonego do tego preparatu o działaniu biobójczym.

Wózki sklepowe

Chorobotwórcze drobnoustroje mogą znajdować się także na rączkach od sklepowych wózków. Musimy pamiętać, że przed nami z tego samego wózka mogła korzystać osoba chora lub będąca nosicielem groźnego wirusa. Podczas mówienia, kichania czy kaszlu chorobotwórcze mikroorganizmy osadzają się na przedmiotach i powierzchniach, z których mogą zostać przeniesione w okolice naszych oczu, nosa lub ust. Powinno się zatem unikać dotykania dłońmi twarzy podczas zakupów, a po wyjściu ze sklepu pamiętać o umyciu lub zdezynfekowaniu dłoni.

Komunikacja miejska

Pojazdy komunikacji miejskiej to kolejne miejsce podwyższonego ryzyka kontaktu z wirusami, bakteriami lub grzybami. Drobnoustroje mogą znajdować się praktycznie wszędzie, w szczególności na powierzchniach, których dotyka mnóstwo osób – uchwytach, guzikach do otwierania drzwi czy biletomatach. Co więcej, mogą unosić się także w powietrzu. Kiedy znajdujemy się w dużym skupisku ludzi, w zamkniętej przestrzeni, w której wymiana powierza jest utrudniona, nie sposób uniknąć zagrożenia, ale mimo wszystko trzeba o nim pamiętać i po wyjściu z autobusu lub metra umyć, a najlepiej zdezynfekować ręce.

Windy

Duże ryzyko kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami pojawia się także w momencie, gdy korzystamy z windy – w bloku, biurowcu lub innym obiekcie użyteczności publicznej. To kolejny przykład niewielkiej, choć często współdzielonej z innymi przestrzeni, w której wymiana powietrza jest utrudniona. Wirus może się znajdować np. na przyciskach, poręczach i innych powierzchniach. Dlatego musimy zachować szczególną ostrożność i po wyjściu natychmiast dokładnie zdezynfekować ręce.

Pamiętajmy więc, że obok środków ostrożności, takich jak zasłanianie nosa i ust oraz zachowywania dystansu społecznego, to właśnie dezynfekcja dłoni pozwala minimalizować ryzyko związane rozprzestrzenianiem się wirusów, bakterii i grzybów. Warto więc sięgnąć po produkt o potrójnym, potwierdzonym stosownymi badaniami działaniu – taki jak preparat do dezynfekcji dłoni Trisept MAX. Produkt zawiera w swoim składzie aż dwa alkohole, które niwelują z powierzchni dłoni wirusy, bakterie oraz grzyby, natomiast dodatek gliceryny zapobiega nadmiernemu przesuszaniu skóry. Trisept MAX to produkt biobójczy zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jest dostępny jest w aptekach – także w niewielkim, wygodnym opakowaniu o pojemności 30 ml, które można zabrać ze sobą niemal wszędzie (bez większych problemów zmieści się w kosmetyczce, torebce czy plecaku). Skutecznie dezynfekuje ręce, minimalizując tym samym ryzyko zakażenia. Wykazuje przy tym dużą wydajność – kompaktowe opakowanie pozwala zaaplikować produkt na dłonie ok. 200 razy!

Przeczytaj również...

  1. Dwójka dzieci w maseczkach stoi z plecakami

    Skuteczna dezynfekcja rąk dla całej rodziny – jak o nią zadbać?

    Droga kropelkowa to nie jedyny sposób, w jaki chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. W wielu przypadkach przenoszone są także z otaczających nas powierzchni w okolice twarzy – poprzez dotyk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji rąk, jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej rodzinie i wybierz sprawdzony preparat.

    Czytaj dalej
  2. Kobieta aplikuje produkt biobójczy na dłonie

    Kosmetyki a produkty biobójcze do dezynfekcji rąk – co je różni?

    Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do dezynfekcji dłoni. Etykiety niektórych opatrzone są hasłem „zabija zarazki”, w innych z kolei producenci deklarują ich bakteriobójcze działanie. Czy zatem każdy produkt do dezynfekcji jest tak samo skuteczny? Jakie cechy i skład powinien mieć preparat, który efektywnie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje – zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby?

    Czytaj dalej
  3. Ludzie w mieście

    Jak lepiej chronić dłonie przed drobnoustrojami, przebywając poza domem?

    Spędzając czas poza domem – czy to w pracy, w szkole, na uczelni, czy na zakupach – narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, dobrze jest wiedzieć jak skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia. Jak postępować i o czym pamiętać przebywając w miejscach użyteczności publicznej, gdzie kontakt z innymi osobami jest zdecydowanie częstszy?

    Czytaj dalej
  4. Praca biurowa, osoby przed laptopem

    Dlaczego w biurze Twojej firmy powinien pojawić się płyn do skutecznej dezynfekcji rąk?

    Pandemia w znacznym stopniu wpłynęła na organizację trybu naszej pracy. W wielu firmach pojawiła się możliwość pracy zdalnej, jednak nie wszędzie jest to możliwe. Niektóre przedsiębiorstwa kontynuują swoją działalność w trybie stacjonarnym. Jak w takiej sytuacji ograniczyć ryzyko zakażenia i pomóc swoim pracownikom poczuć się bezpiecznie?

    Czytaj dalej