Kosmetyki a produkty biobójcze do dezynfekcji rąk – co je różni?

Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do dezynfekcji dłoni. Etykiety niektórych opatrzone są hasłem „zabija zarazki”, w innych z kolei producenci deklarują ich bakteriobójcze działanie. Czy zatem każdy produkt do dezynfekcji jest tak samo skuteczny? Jakie cechy i skład powinien mieć preparat, który efektywnie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje – zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby?


Jak odróżnić kosmetyk od produktu biobójczego do dezynfekcji dłoni?

Najczęściej przy zakupie nie mamy świadomości na temat istnienia różnic między produktami biobójczymi a antybakteryjnymi. Środki antybakteryjne, nie będące produktami biobójczymi, są kosmetykami – obie grupy produktów nie wykazują takiej samej skuteczności w walce z drobnoustrojami. Różni je także procedura rejestracyjna czy skład.

Czym są (a czym nie) środki antybakteryjne i produkty biobójcze?

Zacznijmy od początku. Kosmetyk z definicji przeznaczony jest do higieny i pielęgnacji skóry. Wybrany produkt z tej kategorii ma ją oczyszczać, nawilżać, pielęgnować i chronić. Produkt biobójczy natomiast przeznaczony jest do zwalczania wirusów, bakterii i grzybów z powierzchni naszych dłoni, dzięki czemu faktycznie możemy uniknąć zarażenia przeniesionego przez te groźne dla zdrowia mikroorganizmy. Trisept MAX spełnia normy EN.

Jak wybrać skuteczny preparat biobójczy?

Produktem, który spełnia wszystkie wymagania względem produktów biobójczych, jest Trisept MAX – jest to preparat do dezynfekcji dłoni, który został zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W swoim składzie zawiera aż dwa alkohole, które wspólnie zwalczają chorobotwórcze mikroorganizmy i wykazują działanie wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Dodatkowo Trisept MAX zawiera w swoim składzie glicerynę, zapobiegającą przesuszeniu dłoni.

Trisept MAX przeznaczony jest do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Nabyć go można w aptekach. Dostępny jest w różnych pojemnościach, dzięki czemu można zaopatrzyć się w zarówno w duże opakowanie, z którego będzie można korzystać w domu lub pracy, jak i małe, które będzie można schować w torebce lub plecaku, by mieć je zawsze przy sobie i móc w każdej chwili zdezynfekować dłonie. Trisept MAX skutecznie dezynfekuje ręce, minimalizując ryzyko zakażenia. Pomaga nam więc dbać o bezpieczeństwo własne, a także naszych bliskich.

Przeczytaj również...

 1. Dwójka dzieci w maseczkach stoi z plecakami

  Skuteczna dezynfekcja rąk dla całej rodziny – jak o nią zadbać?

  Droga kropelkowa to nie jedyny sposób, w jaki chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. W wielu przypadkach przenoszone są także z otaczających nas powierzchni w okolice twarzy – poprzez dotyk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji rąk, jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej rodzinie i wybierz sprawdzony preparat.

  Czytaj dalej
 2. Kobieta stoi przed drzwiami do wagonu metra

  5 miejsc w przestrzeni publicznej, w których rośnie ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi

  Gdy wychodzimy z domu, ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami rośnie. Mogą one w łatwy sposób zostać przeniesione z otaczających nas powierzchni do wnętrza organizmu. Aby więc skutecznie się przed nimi chronić, warto mieć świadomość, w jaki sposób się rozprzestrzeniają i w jakich miejscach możemy być na nie narażeni.

  Czytaj dalej
 3. Ludzie w mieście

  Jak lepiej chronić dłonie przed drobnoustrojami, przebywając poza domem?

  Spędzając czas poza domem – czy to w pracy, w szkole, na uczelni, czy na zakupach – narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, dobrze jest wiedzieć jak skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia. Jak postępować i o czym pamiętać przebywając w miejscach użyteczności publicznej, gdzie kontakt z innymi osobami jest zdecydowanie częstszy?

  Czytaj dalej
 4. Praca biurowa, osoby przed laptopem

  Dlaczego w biurze Twojej firmy powinien pojawić się płyn do skutecznej dezynfekcji rąk?

  Pandemia w znacznym stopniu wpłynęła na organizację trybu naszej pracy. W wielu firmach pojawiła się możliwość pracy zdalnej, jednak nie wszędzie jest to możliwe. Niektóre przedsiębiorstwa kontynuują swoją działalność w trybie stacjonarnym. Jak w takiej sytuacji ograniczyć ryzyko zakażenia i pomóc swoim pracownikom poczuć się bezpiecznie?

  Czytaj dalej