Skuteczna dezynfekcja rąk dla całej rodziny – jak o nią zadbać?

Droga kropelkowa to nie jedyny sposób, w jaki chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. W wielu przypadkach przenoszone są także z otaczających nas powierzchni w okolice twarzy – poprzez dotyk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji rąk, jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej rodzinie i wybierz sprawdzony preparat.


W jaki sposób rozprzestrzeniają się zarazki?

Źródłem zarazków jest zainfekowany organizm. Podczas mówienia, kichania czy kaszlu, mikroorganizmy przenoszą się na innych ludzi i osadzają na przedmiotach. Dlatego do zakażenia może dojść także na skutek kontaktu ze skażoną powierzchnią. Na kontakt z chorobotwórczymi bakteriami, wirusami i grzybami narażony jest tak naprawdę każdy z nas. Każdego dnia w pracy, podróży czy przestrzeni publicznej mamy kontakt z innymi ludźmi, którzy mogą być chorzy. Dotykamy klamek, guzików w windzie czy poręczy, na których mogą znajdować się zarazki pozostawione przez nosicieli. Podczas kontaktu z powierzchniami drobnoustroje przedostają się na naszą skórę, a my zupełnie nieświadomie przenosimy je dalej.

Zagrożenia nie widać, więc łatwo zapomnieć o jego istnieniu. Często zdarza się to dzieciom, gdyż nie wszystkie zdają sobie sprawę z powagi problemu. A najmłodsi także mają kontakt z groźnymi patogenami – w szkole, przedszkolu czy na placu zabaw. Dlatego rolą dorosłych jest edukować pociechy, że ręce należy odpowiednio dezynfekować preparatem biobójczym. Jak robić to tak, aby zapewnić sobie i bliskim skuteczną ochronę?

Eksperci w dziedzinie zdrowia przestrzegają: dezynfekcja rąk to główny sposób na uniknięcie zakażenia.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór środków do dezynfekcji, nie wszystkie jednak działają tak samo dobrze. Wyróżnić można produkty z kategorii kosmetyków i produktów biobójczych. Pierwsze służą do nawilżania, pielęgnacji i ochrony skóry. Ich stosowanie ma na celu przede wszystkim utrzymać ją w dobrej kondycji, usuwając z jej powierzchni zanieczyszczenia i bakterie. Z kolei produkty biobójcze z definicji mają za zadanie skutecznie zwalczać najczęściej występujące patogeny – wirusy, bakterie oraz grzyby. Przeznaczone są do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Dlatego to właśnie je należy wybierać, chcąc mieć pewność, że po zdezynfekowaniu dłoni są one wolne od chorobotwórczych drobnoustrojów.

Czym jeszcze powinien charakteryzować się skuteczny preparat do dezynfekcji dłoni? W jego składzie szukajmy alkoholu etylowego w stężeniu nie mniejszym niż 70%. Dzięki składnikowi aktywnemu będzie on w stanie poradzić sobie nawet z najgroźniejszymi zarazkami. Trisept MAX zawiera aż dwa alkohole, dzięki którym wspiera nas w skutecznej walce o bezpieczne i wolne od drobnoustrojów dłonie. Produkt zawiera dodatkowo glicerynę – ma ona za zadanie chronić dłonie przed przesuszeniem.

Warto wspomnieć także, że Trisept MAX, jako produkt biobójczy, podlega rejestracji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Trisept MAX ma szerokie spektrum działania – działa wirusobójczo, bakteriobójczo oraz grzybobójczo. Produkt można kupić w aptekach – jest dostępny w małym opakowaniu, które można schować do torebki lub plecaka, by mieć go zawsze przy sobie i regularnie z niego korzystać. To właśnie regularność stosowania pomoże nam wypracować nawyk dezynfekcji dłoni, a w efekcie – przyczyni się do minimalizowania ryzyka zakażenia!

Przeczytaj również...

 1. Kobieta stoi przed drzwiami do wagonu metra

  5 miejsc w przestrzeni publicznej, w których rośnie ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi

  Gdy wychodzimy z domu, ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami rośnie. Mogą one w łatwy sposób zostać przeniesione z otaczających nas powierzchni do wnętrza organizmu. Aby więc skutecznie się przed nimi chronić, warto mieć świadomość, w jaki sposób się rozprzestrzeniają i w jakich miejscach możemy być na nie narażeni.

  Czytaj dalej
 2. Kobieta aplikuje produkt biobójczy na dłonie

  Kosmetyki a produkty biobójcze do dezynfekcji rąk – co je różni?

  Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do dezynfekcji dłoni. Etykiety niektórych opatrzone są hasłem „zabija zarazki”, w innych z kolei producenci deklarują ich bakteriobójcze działanie. Czy zatem każdy produkt do dezynfekcji jest tak samo skuteczny? Jakie cechy i skład powinien mieć preparat, który efektywnie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje – zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby?

  Czytaj dalej
 3. Ludzie w mieście

  Jak lepiej chronić dłonie przed drobnoustrojami, przebywając poza domem?

  Spędzając czas poza domem – czy to w pracy, w szkole, na uczelni, czy na zakupach – narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, dobrze jest wiedzieć jak skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia. Jak postępować i o czym pamiętać przebywając w miejscach użyteczności publicznej, gdzie kontakt z innymi osobami jest zdecydowanie częstszy?

  Czytaj dalej
 4. Praca biurowa, osoby przed laptopem

  Dlaczego w biurze Twojej firmy powinien pojawić się płyn do skutecznej dezynfekcji rąk?

  Pandemia w znacznym stopniu wpłynęła na organizację trybu naszej pracy. W wielu firmach pojawiła się możliwość pracy zdalnej, jednak nie wszędzie jest to możliwe. Niektóre przedsiębiorstwa kontynuują swoją działalność w trybie stacjonarnym. Jak w takiej sytuacji ograniczyć ryzyko zakażenia i pomóc swoim pracownikom poczuć się bezpiecznie?

  Czytaj dalej