Jak lepiej chronić dłonie przed drobnoustrojami, przebywając poza domem?

Spędzając czas poza domem – czy to w pracy, w szkole, na uczelni, czy na zakupach – narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, dobrze jest wiedzieć jak skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia. Jak postępować i o czym pamiętać przebywając w miejscach użyteczności publicznej, gdzie kontakt z innymi osobami jest zdecydowanie częstszy?


Jak rozprzestrzeniają się drobnoustroje chorobotwórcze?

Nie wszystkie obecne w naszym otoczeniu drobnoustroje są dla nas niebezpieczne. Są jednak i takie, które po przedostaniu się do organizmu wywołują choroby i infekcje. Częstą przyczyną przeziębień są wirusy, z kolei bakterie mogą powodować np. zatrucia pokarmowe. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego częsta dezynfekcja dłoni jest taka ważna, trzeba wiedzieć jak rozprzestrzeniają się mikroorganizmy i w jaki sposób może dojść do zakażenia.

Po wydostaniu się z organizmu, np. w wyniku kichnięcia lub kaszlu, drobnoustroje przenoszą się na innych ludzi i osadzają na przedmiotach. Zakażona osoba, przemieszczając się np. po powierzchni supermarketu, biura lub przychodni medycznej, w stosunkowo krótkim czasie może doprowadzić do rozprowadzenia wirusa. Częste dotykanie skażonych powierzchni takich jak np. klamki, włączniki światła czy poręcze, sprawia że wirusy, bakterie oraz grzyby przenoszą się na nasze dłonie. Gdy do tego dojdzie, wystarczy nieopatrznie dotknąć nosa lub potrzeć oczy dłonią, by doszło do zakażenia.

Dezynfekcja – sposób na minimalizowanie ryzyka zakażeń

Dotknięcie klamki, przycisku w bankomacie lub włącznika światła jest jednak niekiedy trudne do uniknięcia, jeśli korzystamy z przestrzeni publicznej – dlatego regularna dezynfekcja dłoni z wykorzystaniem przeznaczonego do tego produktu jest niezwykle ważna. Najbardziej skutecznym sposobem na dezynfekcję dłoni jest aplikacja dawki płynu do dezynfekcji i 30 sekund równomiernego rozprowadzania go na powierzchni skóry.

Na co zwrócić uwagę wybierając preparat do dezynfekcji? Najważniejsze z punktu widzenia skuteczności produktu jest to, czy rzeczywiście ma on działanie biobójcze. Środki do dezynfekcji mają działanie bakteriobójcze i zazwyczaj nie są przeznaczone do usuwania z powierzchni skóry wirusów czy grzybów. Aby przekonać się o tym, czy dany preparat jest produktem biobójczym, należy upewnić się, czy posiada on pozwolenie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (numer pozwolenia powinien znajdować się na etykiecie produktu). Wyłącznie URPL może wydać pozwolenie na wprowadzenie do obrotu produktów biobójczych, po wcześniejszym zweryfikowaniu ich wymaganej skuteczności. Pozwolenie zaświadcza, że dany produkt może być stosowany do bezpiecznej i przede wszystkim skutecznej dezynfekcji.

Wybierając płyn do dezynfekcji, warto jeszcze zwrócić uwagę na jego działanie. Najlepiej wybrać taki, który działa kompleksowo, niszcząc nie tylko wirusy, ale także bakterie i grzyby. W składzie idealnego środka do dezynfekcji powinien widnieć alkohol etylowy o odpowiednim stężeniu, czyli nie mniejszym niż 70%.

Wszystkie powyższe cechy posiada Trisept MAX. Zawiera w swym składzie aż dwa alkohole, dzięki czemu skutecznie likwiduje wirusy, bakterie i grzyby. Ponadto w składzie preparatu znajduje się gliceryna, która przeciwdziała nadmiernemu przesuszeniu skóry. Dodatkowo jest to produkt biobójczy zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który można mieć zawsze przy sobie – jest dostępny w aptekach, w niewielkim opakowaniu o pojemności 30 ml, które bez problemu zmieści się w kosmetyczce, torebce czy plecaku. Dezynfekując dłonie płynem Trisept MAX, można w skuteczny sposób zminimalizować ryzyko zakażenia – zapytaj o produkt swojego farmaceutę!

Przeczytaj również...

 1. Dwójka dzieci w maseczkach stoi z plecakami

  Skuteczna dezynfekcja rąk dla całej rodziny – jak o nią zadbać?

  Droga kropelkowa to nie jedyny sposób, w jaki chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. W wielu przypadkach przenoszone są także z otaczających nas powierzchni w okolice twarzy – poprzez dotyk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji rąk, jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej rodzinie i wybierz sprawdzony preparat.

  Czytaj dalej
 2. Kobieta stoi przed drzwiami do wagonu metra

  5 miejsc w przestrzeni publicznej, w których rośnie ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi

  Gdy wychodzimy z domu, ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami rośnie. Mogą one w łatwy sposób zostać przeniesione z otaczających nas powierzchni do wnętrza organizmu. Aby więc skutecznie się przed nimi chronić, warto mieć świadomość, w jaki sposób się rozprzestrzeniają i w jakich miejscach możemy być na nie narażeni.

  Czytaj dalej
 3. Kobieta aplikuje produkt biobójczy na dłonie

  Kosmetyki a produkty biobójcze do dezynfekcji rąk – co je różni?

  Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do dezynfekcji dłoni. Etykiety niektórych opatrzone są hasłem „zabija zarazki”, w innych z kolei producenci deklarują ich bakteriobójcze działanie. Czy zatem każdy produkt do dezynfekcji jest tak samo skuteczny? Jakie cechy i skład powinien mieć preparat, który efektywnie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje – zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby?

  Czytaj dalej
 4. Praca biurowa, osoby przed laptopem

  Dlaczego w biurze Twojej firmy powinien pojawić się płyn do skutecznej dezynfekcji rąk?

  Pandemia w znacznym stopniu wpłynęła na organizację trybu naszej pracy. W wielu firmach pojawiła się możliwość pracy zdalnej, jednak nie wszędzie jest to możliwe. Niektóre przedsiębiorstwa kontynuują swoją działalność w trybie stacjonarnym. Jak w takiej sytuacji ograniczyć ryzyko zakażenia i pomóc swoim pracownikom poczuć się bezpiecznie?

  Czytaj dalej