Jak skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem w dobie pandemii?

W dobie pandemii spowodowanej koronawirusem wytyczne Ministerstwa Zdrowia nakazują noszenie maseczek osłaniających usta i nos, częste mycie rąk oraz utrzymywanie dystansu między osobami.


Jak dodatkowo możemy zadbać o siebie w tych trudnych czasach? Pamiętajmy o dezynfekcji rąk sprawdzonymi produktami o potwierdzonym działaniu. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie możemy umyć rąk.

Na polskim rynku mamy produkty do dezynfekcji z kategorii kosmetyków i środków biobójczych. Jest między nimi podstawowa różnica – kosmetyki to grupa produktów, które służą do pielęgnacji, oczyszczania oraz ochrony skóry. Ich głównym celem jest utrzymanie skóry w czystości, zmiana wyglądu, ochrona, utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Natomiast środki biobójcze z definicji są przeznaczone do niszczenia, odstraszania oraz unieszkodliwiania organizmów szkodliwych, zwalczania ich w sposób inny niż tylko mechaniczne działanie. W wypadku tej grupy produktów ważna jest substancja aktywna i jej udział w produkcie. Stężenie alkoholu nie może być mniejszy niż 70%. Istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa jest fakt, ze środki biobójcze podlegają kontroli i nadzorowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych – tej samej instytucji, która zezwala na wprowadzenie do obrotu produktów leczniczych dostępnych w aptekach.

Środkiem biobójczym mającym szerokie spektrum działania jest Trisept Max – działa wirusobójczo, bakteriobójczo oraz grzybobójczo. W skład produktu wchodzi etanol o stężeniu 73% oraz gliceryna, która nawilża skórę i chroni przed agresywnym działaniem alkoholu. Produkt jest dostępny w aptekach. Trisept MAX skutecznie dezynfekuje ręce i zabezpiecza przed zakażeniem.

Przeczytaj również...

 1. Dwójka dzieci w maseczkach stoi z plecakami

  Skuteczna dezynfekcja rąk dla całej rodziny – jak o nią zadbać?

  Droga kropelkowa to nie jedyny sposób, w jaki chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. W wielu przypadkach przenoszone są także z otaczających nas powierzchni w okolice twarzy – poprzez dotyk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji rąk, jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej rodzinie i wybierz sprawdzony preparat.

  Czytaj dalej
 2. Kobieta stoi przed drzwiami do wagonu metra

  5 miejsc w przestrzeni publicznej, w których rośnie ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi

  Gdy wychodzimy z domu, ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami rośnie. Mogą one w łatwy sposób zostać przeniesione z otaczających nas powierzchni do wnętrza organizmu. Aby więc skutecznie się przed nimi chronić, warto mieć świadomość, w jaki sposób się rozprzestrzeniają i w jakich miejscach możemy być na nie narażeni.

  Czytaj dalej
 3. Kobieta aplikuje produkt biobójczy na dłonie

  Kosmetyki a produkty biobójcze do dezynfekcji rąk – co je różni?

  Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do dezynfekcji dłoni. Etykiety niektórych opatrzone są hasłem „zabija zarazki”, w innych z kolei producenci deklarują ich bakteriobójcze działanie. Czy zatem każdy produkt do dezynfekcji jest tak samo skuteczny? Jakie cechy i skład powinien mieć preparat, który efektywnie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje – zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby?

  Czytaj dalej
 4. Ludzie w mieście

  Jak lepiej chronić dłonie przed drobnoustrojami, przebywając poza domem?

  Spędzając czas poza domem – czy to w pracy, w szkole, na uczelni, czy na zakupach – narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, dobrze jest wiedzieć jak skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia. Jak postępować i o czym pamiętać przebywając w miejscach użyteczności publicznej, gdzie kontakt z innymi osobami jest zdecydowanie częstszy?

  Czytaj dalej