Czyste ręce – dbajmy o bezpieczeństwo

Czyste ręce są wtedy, kiedy będziemy je myli przez 30 sekund śpiewając pod nosem ulubioną piosenkę. Ale czy na pewno? Czy mydło jest w stanie usunąć wszystkie patogenny ze skóry dłoni? Dlaczego lekarze, pielęgniarki przed każdym kontaktem z pacjentem dezynfekują ręce specjalistycznymi preparatami?


Preparaty do dezynfekcji rąk mogą być kosmetykami, produktami leczniczymi lub środkami biobójczymi. Jest między nimi podstawowa różnica – kosmetyki to grupa produktów, które służą do pielęgnacji, oczyszczania oraz ochrony skóry. Ich głównym celem jest utrzymanie skóry w czystości, ochronie, utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Natomiast środki biobójcze z definicji są przeznaczone do niszczenia, odstraszania oraz unieszkodliwiania organizmów szkodliwych, zwalczania ich w sposób inny niż tylko mechaniczne działanie.

Preparaty o statusie środka biobójczego służą do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Zabijają wirusy, bakterie i grzyby. Aktywnym składnikiem powinien być alkohol etylowy w stężeniu nie mniejszym niż 70%. Istotne jest zadbanie o delikatną skórę dłoni, np. poprzez dodanie gliceryny. Środek biobójczy jest produktem, który jest pod nadzorem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, czyli każda partia jest monitorowana, nadzorowana i dopiero po kontroli wprowadzana jest do budżetu.

Produktem, który spełnia wszystkie powyższe kwestie jest środek biobójczy – Trisept MAX. Zabija wirusy, bakterie i grzyby działając w 3 najważniejszych obszarach. Substancją aktywną jest etanol w stężeniu 73%, dodatkowo Trisept MAX posiada w swoim składzie glicerynę, która dba o skórę dłoni. Produkt może być stosowany podczas higienicznej ale również chirurgicznej dezynfekcji rąk. Jest specjalistą wśród produktów do dezynfekcji rąk.

Przeczytaj również...

  1. Bądź bezpieczny w dobie koronawirusa

    Ostatnie kilka tygodni spędziliśmy w domu, odcięci od świata. Powód? Szerząca się pandemia wirusa, powszechnie nazywanego koronawirusem. Nikomu nieznany dotychczas wirus powoduje chorobę układu oddechowego podobną do grypy. Najczęstsze objawy to kaszel, duszność, wysoka gorączka, a w cięższych przypadkach występują trudności z oddychaniem.

    Czytaj dalej
  2. Jak skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem w dobie pandemii?

    W dobie pandemii spowodowanej koronawirusem wytyczne Ministerstwa Zdrowia nakazują noszenie maseczek osłaniających usta i nos, częste mycie rąk oraz utrzymywanie dystansu między osobami.

    Czytaj dalej