Czyste ręce – dbajmy o bezpieczeństwo

Czyste ręce są wtedy, kiedy będziemy je myli przez 30 sekund śpiewając pod nosem ulubioną piosenkę. Ale czy na pewno? Czy mydło jest w stanie usunąć wszystkie patogenny ze skóry dłoni? Dlaczego lekarze, pielęgniarki przed każdym kontaktem z pacjentem dezynfekują ręce specjalistycznymi preparatami?


Preparaty do dezynfekcji rąk mogą być kosmetykami, produktami leczniczymi lub środkami biobójczymi. Jest między nimi podstawowa różnica – kosmetyki to grupa produktów, które służą do pielęgnacji, oczyszczania oraz ochrony skóry. Ich głównym celem jest utrzymanie skóry w czystości, ochronie, utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Natomiast środki biobójcze z definicji są przeznaczone do niszczenia, odstraszania oraz unieszkodliwiania organizmów szkodliwych, zwalczania ich w sposób inny niż tylko mechaniczne działanie.

Preparaty o statusie środka biobójczego służą do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Zabijają wirusy, bakterie i grzyby. Aktywnym składnikiem powinien być alkohol etylowy w stężeniu nie mniejszym niż 70%. Istotne jest zadbanie o delikatną skórę dłoni, np. poprzez dodanie gliceryny. Środek biobójczy jest produktem, który jest pod nadzorem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, czyli każda partia jest monitorowana, nadzorowana i dopiero po kontroli wprowadzana jest do budżetu.

Produktem, który spełnia wszystkie powyższe kwestie jest środek biobójczy – Trisept MAX. Zabija wirusy, bakterie i grzyby działając w 3 najważniejszych obszarach. Substancją aktywną jest etanol w stężeniu 73%, dodatkowo Trisept MAX posiada w swoim składzie glicerynę, która dba o skórę dłoni. Produkt może być stosowany podczas higienicznej ale również chirurgicznej dezynfekcji rąk. Jest specjalistą wśród produktów do dezynfekcji rąk.

Przeczytaj również...

  1. Dwójka dzieci w maseczkach stoi z plecakami

    Skuteczna dezynfekcja rąk dla całej rodziny – jak o nią zadbać?

    Droga kropelkowa to nie jedyny sposób, w jaki chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. W wielu przypadkach przenoszone są także z otaczających nas powierzchni w okolice twarzy – poprzez dotyk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji rąk, jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej rodzinie i wybierz sprawdzony preparat.

    Czytaj dalej
  2. Kobieta stoi przed drzwiami do wagonu metra

    5 miejsc w przestrzeni publicznej, w których rośnie ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi

    Gdy wychodzimy z domu, ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami rośnie. Mogą one w łatwy sposób zostać przeniesione z otaczających nas powierzchni do wnętrza organizmu. Aby więc skutecznie się przed nimi chronić, warto mieć świadomość, w jaki sposób się rozprzestrzeniają i w jakich miejscach możemy być na nie narażeni.

    Czytaj dalej
  3. Kobieta aplikuje produkt biobójczy na dłonie

    Kosmetyki a produkty biobójcze do dezynfekcji rąk – co je różni?

    Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do dezynfekcji dłoni. Etykiety niektórych opatrzone są hasłem „zabija zarazki”, w innych z kolei producenci deklarują ich bakteriobójcze działanie. Czy zatem każdy produkt do dezynfekcji jest tak samo skuteczny? Jakie cechy i skład powinien mieć preparat, który efektywnie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje – zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby?

    Czytaj dalej
  4. Ludzie w mieście

    Jak lepiej chronić dłonie przed drobnoustrojami, przebywając poza domem?

    Spędzając czas poza domem – czy to w pracy, w szkole, na uczelni, czy na zakupach – narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, dobrze jest wiedzieć jak skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia. Jak postępować i o czym pamiętać przebywając w miejscach użyteczności publicznej, gdzie kontakt z innymi osobami jest zdecydowanie częstszy?

    Czytaj dalej