Bądź bezpieczny w dobie koronawirusa

Ostatnie kilka tygodni spędziliśmy w domu, odcięci od świata. Powód? Szerząca się pandemia wirusa, powszechnie nazywanego koronawirusem. Nikomu nieznany dotychczas wirus powoduje chorobę układu oddechowego podobną do grypy. Najczęstsze objawy to kaszel, duszność, wysoka gorączka, a w cięższych przypadkach występują trudności z oddychaniem.


Choroba przenosi się drogą kropelkową przede wszystkim przez kontakt z zainfekowaną osobą. Różne źródła podają, że koronawirus na powierzchniach może przeżyć od kilkudziesięciu minut nawet do 9 dni.

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem należy powstrzymać się od dotykania twarzy, w szczególności brudnymi rękami, często myć ręce oraz unikać skupisk ludzkich. Zalecany dystans społeczny to 1-1,5 metra pomiędzy osobami.

W przypadku kiedy nie ma możliwości umycia rąk, rozwiązaniem jest stosowanie środków do dezynfekcji, niewymagających spłukiwania. Czym kierować się w doborze takiego preparatu?

Przede wszystkim tym, czy preparat rzeczywiście ma działanie dezynfekujące, nie wszystkie bowiem produkty nazywające siebie produktami do dezynfekcji, są zgłoszone do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Tylko Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (dalej URPL) może wydać zgodę na wprowadzenie do obrotu środków biobójczych. Wydanie takiej zgody gwarantuje, że wprowadzony produkt spełnia wszystkie normy jakościowe i ilościowe, musi być poddawany regularnym i stałym badaniom jakościowym. Można powiedzieć, że produkty zgłoszone do URPL, w tym środki biobójcze, dają gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności.

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie produktu do dezynfekcji rąk, aby działał on skutecznie i zabezpieczał nas przed nadkażeniami i infekcjami? Najważniejszym aspektem jest szerokie spektrum działania. Idealny preparat będzie działał jednocześnie na wirusy, bakterie i grzyby. Kluczowe jest również odpowiednie stężenie alkoholu etylowego w składzie tzn. nie mniej niż 70%.

Preparatem do dezynfekcji spełniającym wszystkie powyższe założenia jest preparat produkowany przez Polfę Tarchomin S.A. Działająca od ponad 195 lat polska firma farmaceutyczna wprowadziła do swojego portfolio markę Trisept Max – środek biobójczy zarejestrowany w URPL. Substancją aktywną jest etanol w stężeniu 73%. Trisept Max charakteryzuje się kompleksowym działaniem, skutecznie zabija wirusy, grzyby i bakterie. Produkt stosujemy do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Dodatkowo Trisept Max zawiera w swoim składzie glicerynę, która nawilża i regeneruje skórę.

Przeczytaj również...

  1. Jak skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem w dobie pandemii?

    W dobie pandemii spowodowanej koronawirusem wytyczne Ministerstwa Zdrowia nakazują noszenie maseczek osłaniających usta i nos, częste mycie rąk oraz utrzymywanie dystansu między osobami.

    Czytaj dalej
  2. Czyste ręce - dbajmy o bezpieczeństwo

    Czyste ręce są wtedy, kiedy będziemy je myli przez 30 sekund śpiewając pod nosem ulubioną piosenkę. Ale czy na pewno? Czy mydło jest w stanie usunąć wszystkie patogenny ze skóry dłoni? Dlaczego lekarze, pielęgniarki przed każdym kontaktem z pacjentem dezynfekują ręce specjalistycznymi preparatami?

    Czytaj dalej