Bądź bezpieczny w dobie koronawirusa

Ostatnie kilka tygodni spędziliśmy w domu, odcięci od świata. Powód? Szerząca się pandemia wirusa, powszechnie nazywanego koronawirusem. Nikomu nieznany dotychczas wirus powoduje chorobę układu oddechowego podobną do grypy. Najczęstsze objawy to kaszel, duszność, wysoka gorączka, a w cięższych przypadkach występują trudności z oddychaniem.


Choroba przenosi się drogą kropelkową przede wszystkim przez kontakt z zainfekowaną osobą. Różne źródła podają, że koronawirus na powierzchniach może przeżyć od kilkudziesięciu minut nawet do 9 dni.

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem należy powstrzymać się od dotykania twarzy, w szczególności brudnymi rękami, często myć ręce oraz unikać skupisk ludzkich. Zalecany dystans społeczny to 1-1,5 metra pomiędzy osobami.

W przypadku kiedy nie ma możliwości umycia rąk, rozwiązaniem jest stosowanie środków do dezynfekcji, niewymagających spłukiwania. Czym kierować się w doborze takiego preparatu?

Przede wszystkim tym, czy preparat rzeczywiście ma działanie dezynfekujące, nie wszystkie bowiem produkty nazywające siebie produktami do dezynfekcji, są zgłoszone do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Tylko Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (dalej URPL) może wydać zgodę na wprowadzenie do obrotu środków biobójczych. Wydanie takiej zgody gwarantuje, że wprowadzony produkt spełnia wszystkie normy jakościowe i ilościowe, musi być poddawany regularnym i stałym badaniom jakościowym. Można powiedzieć, że produkty zgłoszone do URPL, w tym środki biobójcze, dają gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności.

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie produktu do dezynfekcji rąk, aby działał on skutecznie i zabezpieczał nas przed nadkażeniami i infekcjami? Najważniejszym aspektem jest szerokie spektrum działania. Idealny preparat będzie działał jednocześnie na wirusy, bakterie i grzyby. Kluczowe jest również odpowiednie stężenie alkoholu etylowego w składzie tzn. nie mniej niż 70%.

Preparatem do dezynfekcji spełniającym wszystkie powyższe założenia jest preparat produkowany przez Polfę Tarchomin S.A. Działająca od ponad 195 lat polska firma farmaceutyczna wprowadziła do swojego portfolio markę Trisept Max – środek biobójczy zarejestrowany w URPL. Substancją aktywną jest etanol w stężeniu 73%. Trisept Max charakteryzuje się kompleksowym działaniem, skutecznie zabija wirusy, grzyby i bakterie. Produkt stosujemy do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Dodatkowo Trisept Max zawiera w swoim składzie glicerynę, która nawilża i regeneruje skórę.

Przeczytaj również...

  1. Dwójka dzieci w maseczkach stoi z plecakami

    Skuteczna dezynfekcja rąk dla całej rodziny – jak o nią zadbać?

    Droga kropelkowa to nie jedyny sposób, w jaki chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. W wielu przypadkach przenoszone są także z otaczających nas powierzchni w okolice twarzy – poprzez dotyk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji rąk, jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej rodzinie i wybierz sprawdzony preparat.

    Czytaj dalej
  2. Kobieta stoi przed drzwiami do wagonu metra

    5 miejsc w przestrzeni publicznej, w których rośnie ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi

    Gdy wychodzimy z domu, ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami rośnie. Mogą one w łatwy sposób zostać przeniesione z otaczających nas powierzchni do wnętrza organizmu. Aby więc skutecznie się przed nimi chronić, warto mieć świadomość, w jaki sposób się rozprzestrzeniają i w jakich miejscach możemy być na nie narażeni.

    Czytaj dalej
  3. Kobieta aplikuje produkt biobójczy na dłonie

    Kosmetyki a produkty biobójcze do dezynfekcji rąk – co je różni?

    Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do dezynfekcji dłoni. Etykiety niektórych opatrzone są hasłem „zabija zarazki”, w innych z kolei producenci deklarują ich bakteriobójcze działanie. Czy zatem każdy produkt do dezynfekcji jest tak samo skuteczny? Jakie cechy i skład powinien mieć preparat, który efektywnie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje – zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby?

    Czytaj dalej
  4. Ludzie w mieście

    Jak lepiej chronić dłonie przed drobnoustrojami, przebywając poza domem?

    Spędzając czas poza domem – czy to w pracy, w szkole, na uczelni, czy na zakupach – narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, dobrze jest wiedzieć jak skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia. Jak postępować i o czym pamiętać przebywając w miejscach użyteczności publicznej, gdzie kontakt z innymi osobami jest zdecydowanie częstszy?

    Czytaj dalej