Zadbaj o edukację klientów apteki – sprawdź, jak możesz wspierać ich w prawidłowej dezynfekcji dłoni!

Rola farmaceutów nie ogranicza się jedynie do dystrybucji leków i wyrobów medycznych. Pacjenci przychodzą do aptek nie tylko celem zrealizowania przepisanych przez lekarzy recept, ale także, by pozyskać wiedzę na temat skuteczności określonych produktów czy sposobu ich stosowania. W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 pracownicy aptek często pytani są o radę w zakresie ochrony przed zakażeniem. Jako farmaceuta, możesz wspierać swoich klientów m.in. w skutecznej dezynfekcji dłoni. Dowiedz się, jak to robić!


Dlaczego warto rekomendować klientom płyny biobójcze do dezynfekcji dłoni?

Z Twojego punktu widzenia sprawa jest oczywista – produkt biobójczy jest w stanie skutecznie zwalczyć chorobotwórcze drobnoustroje. Wiele osób jednak tego nie wie i nieświadomie zamiast niego wybiera kosmetyk. Warto więc uświadamiać pacjentów, którzy przychodzą po środki do dezynfekcji do apteki, dlaczego zamiast kosmetyków powinni wybierać produkty biobójcze.

Możesz zacząć od wskazania różnic, jakie występują między kosmetykiem a produktem biobójczym. Postaraj się wytłumaczyć pacjentowi, że kosmetyk ma za zadanie jedynie oczyszczać, nawilżać, pielęgnować i chronić skórę. Nie musi, tak jak preparat biobójczy, zawierać w swoim składzie substancji czynnej o potwierdzonym działaniu lub może zawierać jej niewystarczającą ilość, aby zapewnić skuteczną dezynfekcję.

Dodaj również, że produktami biobójczymi są wyłącznie te produkty, które zostały zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Oznacza to, że ich skuteczność została potwierdzona odpowiednimi badaniami.

Jak doradzać klientom w kwestii wyboru skutecznego środka do dezynfekcji?

Poza przekazaniem podstawowej wiedzy w kontekście różnic między produktami biobójczymi, środkami antybakteryjnymi czy kosmetykami, warto dodatkowo udzielić klientowi rad i wskazówek, na co powinien zwracać szczególną uwagę podczas wyboru produktu, który zapewni mu maksymalne bezpieczeństwo w zakresie dezynfekcji.

Postaraj się uświadomić pacjenta, jak ważne jest czytanie etykiet. To właśnie one są najcenniejszym źródłem informacji o produkcie. Powinien upewnić się, że dany środek posiada właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Jego uwadze nie może ujść także skład, dlatego podkreśl, że musi w nim widnieć odpowiednie stężenie alkoholu odpowiedzialnego za niszczenie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, czyli co najmniej 70%.

Dodatkowym atutem będzie zawartość w składzie substancji nawilżających, takich jak np. gliceryna. Produktem o takim składzie i potrójnym działaniu jest preparat do dezynfekcji dłoni Trisept MAX, którego formuła opracowana została przez firmę farmaceutyczną, a biobójcze działanie potwierdzono stosownymi badaniami. Nasz produkt został zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak dodatkowo edukować klientów w zakresie prawidłowej dezynfekcji dłoni?

Jako farmaceuta zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, jakie błędy potrafią popełniać konsumenci w zakresie stosowania różnych preparatów lub przyjmowania leków, a te najczęściej wynikają wyłącznie z niewiedzy. Nie inaczej jest w przypadku dezynfekcji dłoni. Praktycznie każdy wie, że aby uniknąć zakażenia trzeba często dezynfekować ręce, ale nie zawsze wiemy, jak to robić w prawidłowy sposób.

W celu zwiększania świadomości wśród społeczeństwa w zakresie prawidłowej dezynfekcji dłoni, warto rozpowszechniać szczegółowe instrukcje na ten temat. W tym celu możesz przykleić na drzwiach do apteki plakat lub położyć koło okienka ulotki zawierające odpowiednie instrukcje. Jeśli Twoja apteka ma stronę internetową, instrukcję mycia dłoni i ich prawidłowej dezynfekcji możesz umieścić również na niej.

Przeczytaj również...

 1. Dwójka dzieci w maseczkach stoi z plecakami

  Skuteczna dezynfekcja rąk dla całej rodziny – jak o nią zadbać?

  Droga kropelkowa to nie jedyny sposób, w jaki chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się do wnętrza naszego organizmu. W wielu przypadkach przenoszone są także z otaczających nas powierzchni w okolice twarzy – poprzez dotyk. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji rąk, jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę swojej rodzinie i wybierz sprawdzony preparat.

  Czytaj dalej
 2. Kobieta stoi przed drzwiami do wagonu metra

  5 miejsc w przestrzeni publicznej, w których rośnie ryzyko kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi

  Gdy wychodzimy z domu, ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia mikroorganizmami rośnie. Mogą one w łatwy sposób zostać przeniesione z otaczających nas powierzchni do wnętrza organizmu. Aby więc skutecznie się przed nimi chronić, warto mieć świadomość, w jaki sposób się rozprzestrzeniają i w jakich miejscach możemy być na nie narażeni.

  Czytaj dalej
 3. Kobieta aplikuje produkt biobójczy na dłonie

  Kosmetyki a produkty biobójcze do dezynfekcji rąk – co je różni?

  Na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do dezynfekcji dłoni. Etykiety niektórych opatrzone są hasłem „zabija zarazki”, w innych z kolei producenci deklarują ich bakteriobójcze działanie. Czy zatem każdy produkt do dezynfekcji jest tak samo skuteczny? Jakie cechy i skład powinien mieć preparat, który efektywnie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje – zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby?

  Czytaj dalej
 4. Ludzie w mieście

  Jak lepiej chronić dłonie przed drobnoustrojami, przebywając poza domem?

  Spędzając czas poza domem – czy to w pracy, w szkole, na uczelni, czy na zakupach – narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym, dobrze jest wiedzieć jak skutecznie minimalizować ryzyko zakażenia. Jak postępować i o czym pamiętać przebywając w miejscach użyteczności publicznej, gdzie kontakt z innymi osobami jest zdecydowanie częstszy?

  Czytaj dalej